Koordinátor OSN vyjadruje znepokojenie nad situáciou v pásme Gazy.

Autor: Peter Šrámka | 13.10.2016 o 23:40 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  62x

Gaza - Osobitný koordinátor OSN pre blízko-východný mierový proces Nickolay Mladenov vo štvrtok vyjadril znepokojenie nad situáciou v Gaze a vyzval Izrael, aby pochopil, že jeho okupačná politika len "eskaluje násile".

Mladenov zdôraznil vo svojom vyjadrení, že izraelské úrady musia prísť k pochopeniu, že politika okupácie v obliehanom pásme Gazy slúži k zvyšovaniu násilia, dodal, že OSN má za cieľ "zachovať mier v regióne."

Mladenov poukázal na fakt, že Izrael sa snaží o "zmiernenie okupácie" v pásme Gazy, ale nie dosť pre zmiernenie blokády. Osobitný koordinátor sa tiež vyjadril k problému zadržiavania tiel izraelskými orgánmi. "Nikto nemá právo zadržiavať ľudské telá a každý má právo na riadny pohreb rodiny a priateľov", dodal.

Mladenov zdôraznil, že momentálny "pokoj" musí byť udržaný čo najdlhšie so zameraním na obnovu a hospodársky rozvoj v pásme Gazy. Stretol sa s palestínskym ministrom verejných prác a bývania Mufidom Mohammed al- Hasaynom v Gaze a spolu diskutovali o najnovšom vývoji v súvislosti s rekonštrukciou.

Al-Hasayna zdôraznil blížiacu sa situáciu počas zimy pre Palestínčanov, ktorých domy boli zničené po veľkej izraelskej ofenzíve v Gaze v roku 2014, pretože mnohí zo 75.000 Palestínčanov stále zostávajú vysídlení po tom, čo stratili svoje domovy.

51 - dňový izraelský útok v roku 2014 nazývaný izraelskými úradmi ako operácia: Záchranný okraj vyústil v zabíjanie 1.462 palestínskych civilistov z ktorých tretina boli deti, podľa Organizácie spojených národov.

Pásmo Gazy trpelo pod izraelskou blokádou od roku 2007, kedy sa Hamas stal de facto vládnúcou stranou na danom území. Obyvatelia Gazy trpia vysokou nezamestnanosťou a chudobou ako dôsledky troch ničivých vojen s Izraelom od roku 2008.

OSN varovala, že okupované palestínske územie by sa mohlo stať "neobývateľné" do roku 2020, ak jeho 1,8 milióna obyvateľov zostanú v extrémnej chudobe, ktorá ľudí sužuje po desaťročia trvajúcej izraelskej okupácii, ktorá zničila ekonomiku pásma Gazy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?