Izrael zakazuje Palestínčanom počas židovského sviatku vstup do mešity Ibrahim.

Autor: Peter Šrámka | 12.10.2016 o 23:25 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  86x

Hebron - Izraelské úrady v stredu zakázali moslimským veriacim i nežidovským návštevníkom vstup do mešity Ibrahim na okupovanom brehu mesta Hebron a umožnili prístup k svätémi miestu počas židovského sviatku Yom Kippur iba izraels

Miestni obyvatelia povedali, že izraelskí vojaci uzavreli všetky prístupové cesty, vedúce k mešite, aby zabránili pohybu Palestínčanom v tejto oblasti. Izraelské sily boli nasadené údajne tiež okolo nelegálnych osád a základní mimo mesto.

Uzatvorenie mešity Ibrahim už predtým nariadili izraelské sily počas židovského sviatku Roš Hašana, vrátane zákazu moslimského zvolávania k modlitbe, ktoré je obvykle súčasťo každodenného života v Hebrone.

Palestínsky minister pre náboženské záležitosti Yousif Ideis povedal, že Izrael oznámil Palestínskej samospráve vzhľadom na židovský sviatok uzatvorenie mešity pre nežidov v dňoch 3, 4, 9, 12, 18, 19 a 26. októbra.

3. a 4. októbra bol židovský sviatok Roš Hašana, 12. októbra je deň Yom Kippur, od 16. októbra do 23. októbra trvá sviatok Sukot a 25. októbra je Simchat Torah.

Prísne obmedzenia pre Palestínčanov - vrátane odmietnutia prístupu do mešity Ibrahim - sú typicky vykonávané izraelskými úradmi počas židovských sviatkov na účely údajného zabezpečenia bezpečnosti židovských obyvateľov.

Spomínaná mešita je známa ako hrob proroka Abraháma, je posvätná ako pre moslimov, tak i pre Židov a pozemok na ktorom stojí je po celé desaťročia dôvodom napätia.

Sväté miesto bolo rozdelené na synagógu, Židom známa ako Jaskyňa patriarchov a na mešitu v roku 1994 po zmasakrovaní 29 Palestínčnaov vo vnútri mešity izraelským osadníkom Baruchom Goldsteinom.

Niektorých 800 notoricky agresívnych osadníkov teraz žije pod ochranou izraelskej armády v Starom meste a sú obklopení viac ako 30.000 Palestínmi. Okrem prísnych obmedzení pohybu, ktoré sa vzťahujú na palestínskych obyvateľov a nie na izraelských ossníkov, žijúcich ilegálne v tejto oblasti, izraelská armáda bráni v pravidelnej náboženskej aktivite v mešite Ibrahim.

Izraelský policajný hovorca  Luba al-Samri uviedol vo vyhlásení v pondelok, že izraelská polícia, pohraničný polícia a izraelskí "dobrovoľníci" budú udržovať poriadok a poskytovať ochranu Židom počas návštevy západnej steny k modlitbe. Hovorca ozraelskej armády potvrdil v stredu, že cestné uzávery zostanú až do polnoci na štvrtok.

Na mieste je otázka, kto poskytuje ochranu, udržuje poriadok a zabezpečuje bezpečnosť palestínskym spoluobčanom pre agresívnymi izraelskými osadníkmi a izraelskými vojakmi?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?