EÚ sa pripojila k USA a odsúdila plány na vysporiadanie Izraela na palestínskych územiach

Autor: Peter Šrámka | 12.10.2016 o 0:48 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  85x

Betlehém - Hovorca Európskej únie v piatok dôrazne odsúdil plány Izraela na výstavbu 98 nových bytových jednotiek na okupovanom palestínskom území v severnej časti Západného brehu.

Odsúdenie prišlo dva dni po drsnej kritike zo strany Spojených štátov amerických.

Minulý mesiac Výbor pre vyššie plánovanie (HPC) schválil plán na výstavbu 98 bytových jednotiek, ktorá má byť umiestnená východne od už osady Shiloh, na pozemkoch palestínskej dediny Jalud, v severnej časti západného brehu Nábulus. Tento plán je súčasťou väčšej dohody podľa ktorej má prebehnúť výstavba až 300 bytových jednotiek.

Palestínski obyvatelia dediny Jalud oznámili, že im izraelské úrady poslali upozornenie, že 5.000 dunamov (1.250 akrov) súkromného pozemku je plánovaný ku konfiškácii.

Hovorca EU zdôraznil, že nové sídelné jednotky zrýchľujú výstavbu osád na novú úroveň od začiatku roku 2016 a pritom dodal, že týmto krokom Izraela hrozí, že oddelí časti na západnom brehu Ramalláhu a Nábulusu, čím znemožní akúkoľvek možnosť vytvorenia súvislého územia palestínskeho štátu.

"Spätné povolenie výstavby nelegálnych osád alebo prekresľovanie hraníc už jestvujúcich osád je v rozpore s predchádzajúcimi vyhláseniami izraelskej vlády, že nemá v úmysle vytvárať nové osady", uvádza sa vo vyhlásení. Vo vyhlásení ďalej pripomína, že všetky izraelské osady boli podľa medzinárodného práva postavené nelegálne a sú vážnou prekážkou na dosiahnutie dohodnutej dohody s Palestínou.

Vyhlásenie EU prišlo len dva dni potom, čo Biely dom kritizoval ďalšie kroky Izraela k napĺňaniu svojej predstavy o jednom štáte.

Izraelská ľudsko - právna organizácia Peace Now minulý mesiac varoval potom, čo Izraelský centrálny úrad (ICBS) publikoval správu, v ktorej oznámil, že izraelské úrady zvýšili výstavbu osád o 40% v prvej polovici roka 2016. Pričom výstavba v srdci Izraela poklesla o 3 % v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi.

Odhaduje sa, že 500.000 - 600.000 izraelských osadníkov býva v 196 nelegálnych izraelských osadách na okupovanom Západnom brehu Jordánu a obsadili východný Jeruzalém.

Členovia medzinárodného spoločenstva vidia riešenie izraelsko - palestínskeho konfliktu v ukončení budovania nelegálnych osád a zriadenie dvoch štátov Izraela a Palestíny.

Celá rada palestínskych aktivistov však považuje vytvorenie dvoch štátov ako nešťastný plán a podľa nich neprinesie trvalý mier. Namiesto toho navrhujú vytvorenie jedného štátu s dvoma národnosťami s rovnakými právami pre Izraelčanov i pre Palestínčanov.

Jednoducho Stredný východ si už zaslúži mier a prosperitu!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?